Amalia Fridmanova
 


01.09.2022

Ahojte priatelia 🙋‍♀️
Posielam Vám kúsok hudobno-duchovného zážitku zo včerajšieho charitatívneho orgánového koncertu 😇😌 pre mňa.
♥️ Ďakujem F. Drozd, P. Čápo, Ľ. Ferencko, J. Porada.

31.08.2022

Ahojte priatelia 🙋‍♀️
Posledný deň prázdnin som si užila naplnoooo. 🙈😁 (skrátka voda, tobogany a ja ideme k sebe 🧜‍♀️). A zajtra hor sa do MŠ! 🤯. Za novými zážitkami, vedomosťami, priateľmi, skúškami, prácou na sebe samej.

26.08.2022

Sladké nič nerobenie, bezstarostna hra a všetko, čo sa spája s letom. Napríklad aj kreslenie s kriedami. Aj v tejto činnosti som si našla svoj spôsob - keďže priamy sed mi moc nejde a ani moje bedrá mi neumožňujú sed s ohýbaním sa a už vôbec nie v spojení s kreslením. 😔 Taká bežná vec pre zdravé deti, no nie pre mňa. ☝️ Ale ja sa nevzdávam. Keď niečo chcem dokážem to.

13.08.2022

Ahojte kamoši 🙎‍♀️
Mám už tretí deň rehabilitácii Delfinoterapia SK za sebou. Áno rátam ich precízne🤦‍♀️. Ako sami uvidíte na fotografiách, nieje to pre mňa nič príjemné 😭. Môžem zodpovedne priznať, že najradšej by som s tým cvičením praštila hneď druhý deň, tak veľmi to bolí. Cestou domov rozdýchavam ubolené kĺbiky 😔. A večer od únavy ani neviem ako zaspím. Mamka mi však verí, a verí, že aj táto rehabilitácia ma posunie v mojom napredovaní. ☝️A keďže do začatia šk. roka sú už iba 3 týždne, od pondelka sa k rehabilitácii pridá celý týždeň ešte aj skenar terapia v KE. 🤦‍♀️ Tieto prázdniny dávam zabrať, nielen svojmu telu ale aj nášmu autu 🥴.
Dúfam, že váš čas oddychu trávite krajšie ako ja 😬.
 

10.08.2022

Ahojte priatelia,
moje nôžky ešte stále nefungujú ako by som chcela. A ja tak veľmi chcem byť samostatná s vetrom vo vlasoch. Preto sa mi to rozhodli rodičia splniť. A to kúpou elektrického vozíka z Anglicka. No aj v tejto veci potrebujú od Vás pomoc. Cena vozíka je 7500 libier cca 8086€, k tomu je potrebné pripočítať daň a prepravu. Prosím pomôžte mi dať vietor do plachiet. Na kúpu vozíka mi rodičia vytvorili aj výzvu na portáli ľudia ľuďom. Prispieť mi môžete na tomto odkaze. 👇

07.08.2022

Ahojte priatelia 🙋‍♀️️
Včera som mala tú česť byť pozvaná na charitatívnu akciu CHARITY GOLF Cup v Lomnici. Bolo tam veľmi príjemne. Napriek tomu aká smotánka tam bola, necítila som sa nesvoja. Možno to bolo tou atmosférou dobra a odarovania ♥️. Všetkým zúčastneným golfistom chcem poďakovať, lebo vďaka ním som mohla byť spolu s inými deťmi obdarovaná. Cenu (1000€) mi odovzdával človek, s ktorým som sa už pár krát stretla osobne, bol ním Marek Fasiang. Peniažky ktoré som dostala pôjdu na rehabilitácie a časť aj na môj vysnený elektrický vozík. Stále je len v mojej túžbe, pretože peniažkov ešte stále nieje dosť 😞. Nič to, aj čakanie a trpezlivosť ma niečomu cvičia. Ja budem trpezlivá a Vás prosím o šírenie mojej túžby elektrovozíka.
 

29.07.2022

Ahojte priatelia 🙋‍♀️
Bodka za dovolenkou bola v podobe nedeľňajšieho stretnutia s kamošmi. Bol to jeden krásny deň, plný pohody a dobrej nálady. Je fajn mať priateľov. ♥️
Hovorí sa, že po dovolenke je dobre sa pozvoľne vracať do pracovného tempa, no ja som išla na to presne naopak🤦‍♀️. Krátky prázdninový čas mi nedovoľuje zaháľať. A teda od pondelka mi začal rehabilitačný pobyt s Jožkom @ Dinatos . Už 5 deň na sebe vytrvalo pracujem. Ďalšie dni mám ešte pred sebou, takže tento deň nieje posledný. Verím, že to Jožko so mnou dá 💪. Pretože jedno je u mňa isté - som prípad, atypické dieťa, na ktoré sa učebnicové, či naučené postupy neuplatnia. Som skrátka výzva pre odvážnych.

  

21.07.2022

Ahojte priatelia 🙋‍♀️
Dovolenkový čas je úžasný a ja si ho užívam naplno. A keď píšem, že naplno tak naplno- relax, šantenie, hra. Posielam Vám trošku slnka, CHYTAJTE ☀️.

13.07.2022

Ahojte priatelia 🙋‍♀️
Pozrite saaaa 💪💪💪. Kmeňové bunky v spojení s rehabilitáciami, mojou cieľavedomosťou, fyzio-Katkou 😘 a vašou podporou.

10.07.2022

Ahojte kamoši 🙋‍♀️
Moje letné dni sú vyplnené zábavou. Od rehabilitácii mám chvíľku pokoj. Cvičiť doma však musím stále a to aj napríklad hrou, akú mamka vymyslela 🤦‍♀️. A to ani nemusím hovoriť, že keď si moja mamka niečo zaumieni, tak 😂 hendikep - nehendikep (veď viete ako sú na tom moje ruky a prsty 🤦‍♀️) budú z nás šperkárky. Dovtedy sme trénovali, kým mi to išlo ako po masle. Mamka mi neustále ukazuje cestu, že ak niečo chcem, dokážem to 💪.
❗A teraz chcem elektrický vozík. ☝️ Preto priatelia potrebujem od Vás pomoc. Pozná niekto z Vás firmu, ktorá je platcom DPH? Pomocou alebo cez takú firmu by som potrebovala takýto elektrický vozík zakúpiť až z Anglicka (platca vozíka budem samozrejme ja, firma nemusí mať strach). Ak takúto firmu poznáte, budem rada ak mi dáte echo 😘.

02.07.2022

Ahojte priatelia 🙋‍♀️.
Ja som sa tak tešila na prázdniny a oni prišli. Celý školský rok bol nabitý energiou, úsilím, tvrdou prácou, odborníkmi v mojom napredovaní, ale i ľuďmi nadšeným pre mňa. Osôbky ako sú pani učiteľky Livka, Dalmácia, Kvetka, lektorka angličtiny Goksu, fyzioterapeuti Katka, Jarka, Jožko, terapeutka vo vode Gabika, lekári a špecialisti v mojom zdraví - Dr. Radler, Dr. Spišaková, Dr. Ammerová, tlmočnícka Mirka, pomocná ruka Ferko Drozd. Všetci moji malý kamoši a Vy všetci. Každý z Vás ma posúva v mojom živote dopredu a ja som Vám za to všetkým vďačná 😘😘😘. No teraz je tu čas na oddych a ja si ho chcem užiť naplno. Na oddychovanie mám skrátený čas, keďže aj cez prázdniny absolvujem 2 rehabilitačné pobyty. Tak hor sa na relax! Užite si čas dovolenky, slnko, bronz a naberte pĺllllno energie.
 

29.06.2022

Ahojte kamoši 🙋‍♀️
Kvôli chorobe som musela zrušiť 2x aquaterapiu 😔 ale mamka mi sľúbila, že keď budem už ako tak fit, doma mi to aspoň trošku vynahradí. Je to síce iba malá záplata, (predsa len ☝️ bazén je bazén), ale ako sa hovorí ...keď neprší aspoň kvapká 😂. Natrénujem aspoň výdrž pod vodou. Plus, mi to moje obmedzené plávanie obzvláštnila my mum zelenou farbou 😁.

21.06.2022

Ahojte priatelia 🙋‍♀️
Pozrite aké prekvapenie ja dnes mám😲🤩.
Moji rodičia boli nadšení ako som sa naučila sama jesť. V samostatnom pohodlnom jedení mi však niečo bránilo ☝️. A tou vecou bola moja špeciálna stolička, ktorú mi mamka kedysi vybavila cez zdravotnú poisťovňu. Tá mi však už nieje dobrá. A preto mamka zašla na UPSVAR požiadať o novú, vhodnejšiu, ktorá by spĺňala moje potreby. No dostala zápornú odpoveď - pretože stolička, ktorú chcela pre mňa mamka, je výrazne drahšia a nieje zaradená v zozname pomôcok daného úradu ( 🤷‍♀️ čože po tom že pre mňa ušitá ako na mieru). Ja mám ale úúúúžasnú mamku pretože sa nevzdala. A stoličku mi kúpila (a šikovný tatko zmontoval). X Panda 1 je polohovacia, výškovo nastaviteľná, dynamická sedačka. Cena takejto stoličky sa pohybuje okolo 2000€. Človeku sa aj v hlave zatočí z tej ceny, čo?! Z prvoti sa aj mojím rodičom zahmlelo pred očami, no teraz, keď už je doma, všetci vidíme jej krásu a užitočnosť. Bola to skrátka správna voľba. Aby som ju mohla mať a využívať vďačím nielen mojej mamke, ale hlavne Vám darcom 2%. Aj z vaších podarovaných minuloročných 2% sa podarilo mamke zabezpečiť mi kultúrne stolovanie v kruhu rodiny. Zo srdca Vám ďakujem, že mi dávate možnosť cítiť sa normálne. (aj pri jedení)
  

12.06.2022

Ahojte priatelia 🙋‍♀️
Je úžasné sa cítiť potrebnou. Som vďačná svojej rodine, že mi vytvárajú možnosť mať také pocity. Aj takouto činnosťou ako je zapínanie umývačky riadu, sa stávam plnohodnotným členom mojej rodiny. Pretože ako tvrdí moja mamka ☝️- každá osoba v našej domácnosti má to úžasné právo prijímať nielen výhody ( lásku, ochotu, veselenie sa, pozornosť, objatie...) ale musí mať i povinnosti. 😁 A áno, aj cez povinnosti si navzájom prejavujeme lásku. (A ja navyše ešte trénujem jemnú motoriku 😂).

30.05.2022

U nás doma je od víkendu Ježiš ešte viac udomácnený v našich srdciach. Hlavne v srdci môjho bračeka. V nedeľu mal veľký deň 1sv.prijímanie. A ja som sa spolu s ním tešila. Tešila som sa aj z rodiny, ktorá prišla, lebo spoločnosť mám veľmi rada. 😁

25.05.2022

Ahojte priatelia 🙋‍♀️
Nasledujúce slová ma úplne vystihujú.
Na svet som prišla obklopená rovnakou mierou očakávania lásky a radosti ako vy. V prvej sekunde života túto radosť v očiach mojích najbližších vystriedal strach a bolesť. Bolesť z toho, kto vlastne som, aký život ma tu čaká a strach pri pohľade na moje telíčko, ktoré bolo a stále je tak iné ako to vaše. Mala som dve možnosti ako svoju úlohu na svete chápať a uchopiť ju. A každý deň si volím z dvoch ciest. Prvá je v samote mimo všetko čo milujem, po čom túžim. A druhá je cesta odvahy, ktorá je plná bolesti z pohľadu, reakcií, priamich konfrontácii ktoré ma dennodenne stretávajú. Moje srdce ale bije rovnakú pieseň ako to vaše. Moju myseľ plnia rovnaké myšlienky a výzie ako tie vaše. Bolesť v mojom vnútri z odsudzovania a nepriatia je úplne rovnaká ako tá vaša. Pozerať sa na svet očami je dar ale zároveň aj veľká lekcia, pretože to čo vidíme očami ešte neznamená, že je skutočným, pravdivym obrazom skutočnosti. Prosím poďme sa na svet pozerať viac srdcom než očami. Tak ako moji malí kamaráti z MŠ sv. Gianny Berettovej Mollovej vo Svite.
 

22.05.202

Hello friends 🙋‍♀️.
Aký ste mali víkend? Ja mám úžasnú novinkuuuu - už viem pláaaavať - yes 💪. A to nieje všetko, potápanie ma tiež baví (ďakujem Gabika a plaváček SK). Sobotné aquaterpie sa ukazujú ako správna voľba, nielen pre moje kĺbiky, svalstvo, obranyschopnosť ale ☝️ hlavne pre moju povahu a pohybu chtíč. Hýbať sa, nechať sa nadnášať je oslobodzujúci pocit 😌. A o krásne, pohodove až rodinné ukončenie víkendu sa postarali tentoraz traja mladí fešáci z charitatívneho ALS behu. Opäť ma obdarovali a pomôžu mi tak dofinancovať kúpu elektrickej stoličky. Ich dar mi tak nasadí krídla na schodisku.
Ďakujem chlapci (Miro, Martin, Martin).

13.05.202

Ahojte priatelia 🙋‍♀️
Už ubehlo sedem týždňov od podania liečby kmeňových buniek v Mexiku a začínajú sa diať zmeny. Zatiaľ iba malé (veľké pre mňa a mojich rodičov). No ja verím, že sa na mojom telíčku ešte viac odrazí vaša pomoc + podstupená liečba + orodovanie Panny Márie Guadalupskej ♥️.
Ps: na videu je, áno správne vidíte hýbajúca sa Amálkina nefunkčná ruka. 😇
ĎAKUJEM ŽE STE😘😘😘

05.05.2022

Ahojte kamoši
Po pracovnom víkende som trošku ochorela, takže sa liečim. No dnes som musela opäť do KE na ortopédiu. Keďže moja skolióza sa výrazne zhoršila, môj chrbátik bude musieť strpieť ďalšiu pomôcku 😭😩- KORZET. To zas budú dni 😞😞😞. Niekedy ma to moje nefungujúce telíčko poriadne hnevá 😡.
 

Ahojte kamaráti 🙋‍♀️
"Keď mi nejaký úrad, sociálny a zdravotný systém či štát povie NIE, neznamená to, že sa to nedá. Známená to len, že sa to nedá s tým úradom."
Vy ste mi dali možnosť túto vetu zažívať.
♥️Len vďaka Vám budem môcť podstupovať rehabilitácie, terapie a liečbu.
♥️Len vďaka Vašej láskavosti, ochote a otvorenému srdcu budem môcť aj tento rok rásť.
♥️Len vďaka Vám budem môcť aj tento rok cítiť, že niekam patrím.
Vaše 2% robia môj život plnohodnotným. Viem, že sú to len peniaze, no tak ako zdravému človeku dávajú voľnosť a mne otvárajú zavreté dvere. Boh všetko vidí. Vidí aj Vás všetky dobré duše, ktoré mi pomáhate na mojej ceste životom. A ja verím, že Vaše dobro srdca sa uňho zapíše.
 

20.04.2022

Ahojte priatelia 🙋‍♀️
Verím že ste si užili Veľkonočný čas s rodinou. Dievčatá a ženy boli tak ako ja dostatočne vyoblievané a vyšibané do zdravia a krásy. A mne sa dostalo dvojnásobok zdravia a to nielen v podobe vody od kupačov ale aj úžasného daru od Občianskeho združenia @Šumiháj Šuňava. Vďaka týmto UMELCOM s veľkým srdcom budem opäť môcť za tejto finančnej pomoci (750€) napĺňať svoje ciele.
 

16.04.2022

Ahojte priatelia 🙋‍♀️
Len tak na rýchlo, lebo sa ponáhľam na večerné obrady. Dnes má sprevádzali z kostola dvaja strážcovia Božieho hrobu. No ešte pred poklonou Ježišovmu telu som stihla trošku piecť, ozdobovať a tvoriť. A teraz sa už ponáhľam na obrady. Pretože Ježiš je všade so mnou. Požehnané veľkonočné sviatky priatelia.
 

12.04.2022

Ahojte kamaráti 🙋‍♀️
V sobotu bolo počasie viac ako škaredé, no ľudí odhodlaných užiť si beh, ani dážď neodradil. Ani mňa neodradilo pochmúrne počasie prísť ich podporiť. Lebo vzájomná podpora tvorí spoločenstvo. Oni bežia pre mňa a ja na sebe pracujem aby som Vám ukázala, že všetko sa dá ak máte okolo seba ľudí ochotných Vám pomôcť a rozdeliť sa.
Ďakujem organizátorom ALS CHARITATÍVNY BEH - Memoriál Jána Svočáka, že s nadšením a vytrvalosťou už 6 rok pomáhajú ľuďom ktorý túžia behať, no ochorenie im to nedovolí.
🏃‍♀️ 🏃‍♂️ 🏃‍♀️ 🏃‍♂️ 🏃‍♀️ 🏃‍♂️
IBAN: SK 47 8330 0000 0020 0135 6403
 

04.04.2022

Keď niečo chcem, tak aj vesmír sa spojí, aby som to dosiahla. (stačí jeden človek s chuťou a nadšením a ja šijem!) Úplný opak 😩😭je to medzi
❗Mnou a zdravotným systémom (poisťovne)
❗Mnou a Sociálnym systémom (úrady)
❗Mnou a školským systémom (škôlka) Každú maličkosť, bežnú potrebu, preplatenie nákladov zdravotnej starostlivosti alebo bežné istoty vyplývajúce zo spoločenského systému- za to všetko musí moja MAMKA stále a dookola bojovať. 😤Lebo v dnešnom svete sú dôležitejšie známosti a papiere ako ľudia a (JA). 😔

29.03.2022

UPDATES: Milí priatelia vďaka Vám sme prešli pol sveta aby Amálka mohla podstúpiť liečbu kmeňovými bunkami 💉🧬. Po všetkých problémoch a peripetiách od náhleho presunutia dátumu liečby kvôli situácii na ukrajine, rýchle a stresujúce vybavovanie cesty, zrušenie už naplánovaných terapií a rehabilitačných pobytov, cez platby ktoré sa nám vracali, o peniazoch, ktoré si banky stiahli a prišli sme o ne (1300€), až po PCR testy, ktoré nám prišli tesne pred odletom, Amálka úspešne vycestovala na liečbu do Mexica. Lety z Viedne do Madridu, potom do Mexica až do Tichuany zvláda úplne nadčasovo 😎. Bola geniálna. Stala sa z nej na pár hodín letuška😂. Nadväzovať kontakty s ľuďmi hovoriacimi iným jazykom v lietadlách pre ňu nebol problém. (Anglicko-Španielsko-Slovensky 🤣 myslím, že veľa spolucestujúcich sa naučilo i zopár slovenských slovíčok).
Stala sa z nej na pár dní veľká cestovateľka, ktorá si spoznávanie novej krajiny a ľudí užívala. Kritické boli 2 dni, kedy jej bola podaná liečba. Amálka veľmi plakala, prebratie sa po narkóze bolo desivé aj pre nás rodičov a miesta vpichov boli bolestivé. Pohľad na Amálku a čo v danú chvíľu prežíva bol pre nás rodičov veľmi sklučujúci. 😔😭 Ale Amálka je úžasné dieťa a všetko vydržala. Úspešnosť liečby kmeňovými bunkami by sa mala ukázať cca po 3 až 6 mesiacoch. 🙏Hneď ako sa cítila dobre, naše kroky viedli na posvätné miesto. Naše srdcia túžili poďakovať🙏 sa Panne Márii Guadalupskej za túto cestu, za zázrak, za Vás všetkých, že Vás nám postavila do cesty a vy ste tak mohli pomôcť našej AMÁLKE. Veríme, že Panna Mária Guadalupská Vás odmení za všetko dobro ktoré rozdávate. Od nás, Vám všetkým patrí naše uprimne rodičovské ĎAKUJEM.
   

25.03.2022

Hola amigos🙋‍♀️
ešte stále Vás pozdravujem z obrovského Mexica. Dnes prebehla moja druhá liečba v Mexicu. Nie však tá medicínska (no oveľa mocnejšia). Liečba duševná . Liečba Pannou Máriou Guadalupskou a modlitbou k nej. Pretože tam, kde často nestačí medicína, ONA robí zázraky.
V modlitbách sme mysleli na Vás všetkých a ďakovali sme za Vaše dobré srdcia. Aj na tejto púti nás sprevádzali ďalší naši nový mexický priatelia.
  

24.03.2022

🙏
Uzdrav ma Pane, a budem zdravý, zachráň ma a budem zachránený, lebo ty si moja chvála.
(Jeremiáš 17:14)
Ahojte priatelia 🙋‍♀️
Včera prebehla moja liečba kmeňovými bunkami. Deň som mala naplnený obavami, bolesťou a plačom. Bol to skrátka veľmi ťažký deň pre mňa i rodičov. No dopredu ma ženie NÁDEJ. Chcem sa Vám všetkým poďakovať za možnosť, ktorú ste mi dali. ♥️ Za vašu podporu a to nielen finančnú ale i v podobe sprevádzania ma svojimi myšlienkami a modlitbami. Dostalo sa mi veľké požehnanie od PÁNA v podobe modlitieb. 😌Počas celého týždňa sa rehoľné Sestry - Bose karmelitánky- v Mexicu modlia za mňa a moje uzdravenie. A ja sa zajtra budem modliť pri Pane Márii Guadalupskej za Vás všetkých. 🙏

22.03.2022

Hola amigos,
pozdravujem Vás z Mexica - obrovského mesta. Aj let do Tichuany som zvládla vďaka Lucke Medelskej a mojim rodičom na jednotku.
 

09.01.2022

Taaaak a týždeň plný cvičenia 🤼‍♀️ a práce💪 na sebe je za mnou. (stihla som to ešte pred nástupom do MŠ) Niektoré dni to bolo dokonca aj dvojfazovo. Prvý krát fyzioterapia s mužským pohlavím 😂. 👉Dinatos Pn a Jožko Juríček 👈. Ale bolo dobre. 🙈 Fest dobre. Konečne mala z cvičenia niečo aj moja mamka 🤣🙊. Zajtra si užívam voľno, oddych, pohodu 😎. Ako hovorí môj tatko - v nedeľu se nedelá. Užite si krásnu nedeľu priatelia ❤️.
Aj túto týždennú rehabilitáciu som mohla absolvovať vďaka Vašej pomoci a daru od Rodinné centrum AKO DOMA. Vaša pomoc má zmysel.
Ď A K U J E M 😘 😘 😘